CCSS.Math.Content.6.RP.A.3b

Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. <i>For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?</i>

Correlated Products

No products found.

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more